23-osios Lietuvos mokinių filosofijos olimpiados I turo užduotys 2020 m.
I olimpiados turą surado 3 užduotys:
1. Parašyti filosofinę esė
2. Atlikti užduotį
3. Atsakyti į klausimus
I. Pasirinkę vieną iš pateiktų temų, parašykite filosofinę esė
Pirma tema
Išstudijuokite ir apmąstykite I skyrių „Kas yra žmogus” iš vadovėlio Sodeika T. Baranova J. Filosofija XI-XII kl. V.:Tyto alba, 2002, p. 33-133
Tada parašykite esė tema:
„Štai šitaip einu per pampą ir jaučiu, kad šioje gamtoje esu svetimšalis, aš savo žmogišku pavidalu …svetimas. Kitoks, o tai kelia man nerimą. Kitos rūšies padaras”.
Vitoldas Gombrovičius (Gombrowicz) Dienoraščiai
Žr.:Sodeika T. Baranova J. Filosofija XI-XII kl. V.:Tyto alba, 2004, p. 71.
Antra tema
Išstudijuokite ir apmąstykite skyrius: „Pavydas ir neapykanta”, „Išmintis”, „Atlaidumas”, „Pareiga” iš vadovėlio Baranova J. Filosofinė etika: aš ir tu. Vadovėlis X-XI kl.– V.:Alma littera, 2004.
Tada parašykite esė tema:
“<...> Kaip tik Sokratas apie išmintį nenorėjo nė girdėti”
Hermanas Hėse (Hesse). Paslaptys
Esė vertinimo kriterijai:
1) Problemos supratimas – vertinama kaip moksleivis suprato filosofinę problemą, ar jis jos nepakeitė sau įdomia problema,
2) Kompetencija – kaip rašinyje atsispindi originalių filosofijos tekstų skaitymo patirtis. Tikrinama moksleivio filosofinė erudicija.
3) Loginis nuoseklumas – tikrinama, ar moksleivis, išsikėlęs sau problemą, sugeba nuosekliai logiškai ją išnagrinėti.
II. Atlikite vadovėlyje esančią užduotį
Atlikite užduotį suradę ją Ritos Šerpytytės vadovėlyje Religija ir filosofija. Vadovėlis XI klasei – V.:Tyto alba, 2003.
Puslapyje 220 rasite klausimus IV.I.8. Michailas Bulgakovas. Septintas Dievo buvimo įrodymas. O puslapiuose 275-281 rasite ištrauką. Perskaitykitye ištrauką ir atsakykite į p.220 nurodytus klausimus.
III. Atsakykite į klausimus:
Knygoje Baranova J. Etika: filosofija kaip praktika. – V.:Tyto alba, 2002 perskaitykite skyrius „Egzistencinė etika“ bei „Savikūros etika: Friedrichas Nietzsche“ p. 244-262.
Tada atsakykite į šiuos klausimus:
1. Kuo S. Kierkegaardo filosofija skiriasi nuo Nietszche’s ?
2. Kaip paaiškinti daikto ir laisvės santykį panaudojant “šleikštulio” metaforą Sartre’o romane Šleikštulys.
3. Kuo skiriasi E. Levino ir M. Heideggerio santykio su esiniu traktuotės? Kuo E. Levino etika skiriasi nuo M. Heideggerio fumdamentaliosios ontologijos?
4. Koks E. Levino etikos santykis su hedonistine orientacija? Kodėl?
5. Kaip suderinti egocentrinį asmenybės mėgavimąsi malonumais ir visišką atsakomybę kitam? Kaip įmanoma būtis-kitam? Kodėl?
6. Kuo skiriasi etinio santykio kaip dialogo traktuotės E. Levino ir M. Buberio interpretacijose? Kodėl?
7. Kodėl kito svetimumas, E. Levino manymu, tai jo laisvė? Kodėl ši laisvė sykiu yra ir vargas?
Dalis užduotyse nurodytų vadovėlių yra patalpinti internete Lietuvos filosofijos mokytojų asociacijos puslapyje - http://filosofijamokykloje.mozello.lt/vadoveliai/
UŽDUOČIŲ PATEIKIMAS
Užduotis siųskite iki 2020 metų vasario 5 d. imtinai, elektroniniu paštu – [email protected]
Darbe (atliktų užduočių pradžioje) turi būti nurodytas jas atlikusio mokinio vardas, pavardė, mokykla, klasė bei olimpiadai ruošęs mokytojas. Jei olimpiadai pasiruošėte savarankiškai – tai ir nurodykite.
Siųsdami olimpiados užduotis Jūs sutinkate, kad I turo olimpiados rezultatai – Jūsų vertinimas, Jūsų vardas, pavardė, mokykla, klasė bei paruošęs mokytojas, būtų skelbiami viešai. Olimpiados organizatoriai įsipareigoja viešai skelbti tik į II turą patekusių olimpiados dalyvių duomenis.
Į visus kilusius klausimus mielai atsakysime el. paštu – [email protected]